DET HÄNDER MYCKET I SPORTENS VÄRLD ! 
Montreal gjorde inatt det omöjliga. Canadiens slog ut dom regerande mästarna Pittsburgh med 4-3 i matcher. Nattens match vann man med klara 5-2 i Mellon Arena, Pittsburgh. Montreal kan helt klart tacka sin målvakt, Jaroslav Havlak, som varit magisk i den här kvartsfinalserien. Nu är tre av dom fyra semifinal-lagen klara, Montreal, San José och Chicago. Den fjärde platsen står emellan Boston och Philadelphia. Det står 3-3 i matcher men där Boston har en liten fördel med den avgörande matchen på hemmais.

Helgen blir spännande i både Italien och i Spanien. Med en omgång kvar leder Barcelona La Liga med en poäng före Real Madrid. I sista rundan reser Real till Malaga medan Barcelona spelar hemma mot bottenlaget Valladolid. Givetvis fixar Barca det här utan problem, ska vi tippa 5-0. Och Zlatan lär inte få starta den här matchen heller.

I Italien leder Inter med två poäng före Roma. I den sista omgången möter Inter redan nedflyttningsklara Siena på bortaplan medan Roma möter Chievo på bortaplan. Inter får dock tufft mot Siena som lär kunna sprattla emot på sin hemmaarena. Det lär bli målsnålt men 1-0 räcker ju för José Mourinhos Inter.

Ikväll spelas en enda allsvensk fotbollsmatch. I Göteborg möter IFK nämligen Örebro SK. Räkna inte med nån målfest för planen i Göteborg är under all kritik. Jag var där nere i måndags och kollade på derbyt mellan IFK och GAIS (0-0) och när jag och Pelle Blohm gick över planen efter slutsignalen så blev man aningen fundersam. Hur kan en plan vara så jäkla dålig i maj månad ? Den hade mer lämpat sig för risodling. Enda möjligheten att göra ett mål torde vara via nån fast situation.

Det bjuds även på toppsport på Åbytravet denna kväll. Finaler i "Kungakannan" och i "Drottningens Pokal" gör det hela extra intressant. Dessutom sänder TV 4+ hela härligheten så kvällen är därmed räddad. Jag håller en extra tumme för två hästar. Dels IS Sagas tränare, Rikard Fredlunds kuse, Yoggi Hornline. Han har faktiskt en bra chans då han kördes väldigt passivt senast men flög fram den sista biten. Sen hejar jag på Stall Respons fina häst, Simb Ruby. Lasse Wikström och Hans Grundéns speediga häst har fått bästa tänkbara utgångsläge men att hon ska rå på Viola Silas (med 14 raka vinster) blir nog väl tufft. Men en andraplats lär det kunna bli. Det blir tvillingspel, Viola Silas-Simb Ruby och så vinnare på Yoggi Hornline så torde kvällen vara räddad även ekonomiskt.



[ Lägg till kommentar ]   |  länka till  |   ( 3.7 / 16 )
DERBY PÅ GAMLA ULLEVI ! 
Idag är det Göteborg som gäller. Ikväll väntar derbyt mellan GAIS och IFK Göteborg på Gamla Ullevi. Det väntas runt 15.000 åskådare så det kommer att bli kul. Den nya arena i Göteborg är fin men inte lika vass som arenan i Malmö, Swedbank Stadion. Fast å andra sidan lär den arenan ha kostat ungefär dubbelt så mycket. På tal om Gamla Ullevi så sägs det att svenska akademins förre ständige sekreterare Sture Allén fick uppdraget att namnge arenan. Efter nån veckas funderande sålåterkom Allén med förslaget att den nog skulle heta precis som den förra, Gamla Ullevi. Det är ett sånt uppdrag som jag skulle kunna tänka mig att ha i framtiden och sen bara skicka en faktura.

Igår kväll var det premiär för mitt veteranlag i fotboll, Vaksala SK som mötte Frösunda på hemmaplan. Det är betydligt roligare att spela i veteranserien än i korpen. Här har i alla fall dom flesta spelat fotboll någon gång i karriären. Det blev också en trevlig tillställning som Vaksala till slut lyckades vinna med 4-2 (dock inga mål av undertecknad).

Det blev dock en hel dramatik i slutskedet. Vår mittfältsmotor Stene Strömberg föll i straffområdet och foten vek sig på honom. Vi fick hjälpa honom av planen och sätta på en kylpåse och stödbandage. Efter matchen så tänke han åka hem men jag och Mathias Båth skjutsade istället upp Stene till sjukhuset för kontroll. Och i morse kom följande sms från Strömberg "Det blir gips och operation. Vadbenet av. Tydligen inte helt enkelt, lär bli ca 6 veckor i gips. Dock jättebra att lindningen ni gjorde var stram, motverkade svullnaden". Jag hoppas förstås på ett snabbt tillfrisknande för Strömberg.

Starkt av Vancouver, som lyckades vinna i Chicago i natt. Nu har fortfarande Canoucks chansen trots underläge med 3-2 i matcher. Nästa match spelas i Vancouver och en ev avgörande match spelas sedan i Chicago. Jag tror banne mig att Vancouver fixar det här. "Sedinarna" blir nog tungan på vågen.



[ Lägg till kommentar ]   |  länka till  |   ( 3.1 / 16 )
LADDAD INFÖR KVÄLLEN ! 
Alla förberedelser är gjorda inför kvällens match mellan Real Madrid och Athletic Bilbao eller som har har fått lära mig, Clube Athletic FRÅN Bilbao. Det var länge sedan jag har lagt ner så mycket tid i förberedelser inför en match. Det ska bli kul att kommentera det offensivt starka Real Madrid på sin egen hemmaplan. Det kommer säkerligen att bli en hel del hyllningar till veteranen Guti. Enligt uppgifter i spansk press så lär Guti försvinna i sommar till Galatasaray. Athletic vann förresten i januari hemma i Baskien men i afton blir det betydligt tuffare. Laget har också kanonform och har vunnit 17 (!) av dom 18 senaste matcherna. Ett helt otroligt facit.

Iceland imponerade stort när han idag lekte hem segern i Gulddivisionen på Gävletravet. Jag är helt övertygad om att han dyker upp i Elitloppet sista söndagen i maj. Och han är inte helt "golvad" där, det kan jag lova. Iceland är en häst med en fantastisk utstråling. Det är för övrigt alltid trevligt att se när Scarlet Knight-avkommor går bra. Min "pensionsförsäkring" och blivande stjärnhästen Happy Legs (1 år) är ju efter den forne Hambletonian-vinnaren.

Imorgon gör jag comeback med mitt gamla innebandygäng, HVK. Jag har varit borta en massa söndagar men nu är det äntligen dags igen. Fast det är klart, det är fikat på Fågelsången efteråt som nog lockar allra mest.

Ishockey-VM har dragit igång nere i Tyskland. Jag har dock svårt att "tagga" till ordentligt på den turneringen. Fast det brukar ju bli lite roligare när man närmar sig kvartsfinalspelet. Men dit känns det som en lååååååång transportsträcka.

Och så skickar jag avslutningsvis ett grattis till Leeds United. Idag tog laget steget upp i The Championship igen. Efter år av ekonomiska problem så kanske nu laget är på väg upp på allvar. Det är minsann inte många år sedan laget var i semifinal i Champions Leauge.

[ Lägg till kommentar ]   |  länka till  |   ( 3.2 / 22 )
FINLAND VANN JOURNALISTLANDSKAMPEN I FOTBOLL ! 
Klockan 11.15 spelades den 57:e matchen mellan det svenska sportjournalistlaget i fotboll och den finska motsvarigheten. Spelplats var Grimsta IP. Publiksiffran var 5 personer. Dom yttre förutsättningarna var toppen, sol och plus 14 grader och spel på BP:s A-plan som numera består av konstgräs.

Jag var ju inkallad som reserv men lagledaren Emil Karlsson (Aftonbladet) meddelade snabbt att efter ett par återbud så var jag nu med i startelvan. Jag fick börja på topp med TV:s Jesper Hussfeldt. Det gick så där. Vi mötte ett mycket bra finsk lag som också rättvist tog ledningen med 1-0 innan vår succéinhoppare Kalle Karlsson (Expressen) urtjusigt slagit in en frispark från 20 meter.

I den andra halvleken fick vi en straff och den förvaltade rutinerade Robert Laul (Aftonbladet) på bästa sätt. Tyvärr lyckades sedan David Fjäll (SVT) sparka ner en finsk journalist i straffområdet och på den efterföljande straffen gjorde Finland 2-2. Plötsligt från ingenstans dök då min stora målchans upp. I misstänkt offsideläge kom jag ren med den finska keepern men man är inte lika kall som förr. Målvakten räddade och istället kunde Finland avgöra i slutskedet med 3-2. Surt men jäkligt kul hade vi i alla fall.

Efteråt blev det lunch på Lövenbrau vid Fridhemsplan och mycket fotbollsurr. Dom finska journalisterna var på väg till mötet mellan Djurgården och GAIS i afton och samma sak gäller för mig. Jag kommenterar matchen på "Säsongskortet" tillsammans med Bosse Andersson. Under lunchen fick jag med mig en massa bra saker om dom finska spelarna i Djurgården. Visste ni förresten att Kasper Hämäläinen kan det mesta inom idrott. Han var med i finska juniorlandslaget i ishockey innan han valde fotboll. Han är en grym golfare (1 i handicap) och dessutom en duktig tennispelare. Risken finns att det kommer att nämnas i sändningen ikväll.

Dessutom fick jag tips på några bra hemsidor när det gäller La Liga av den finske kommentatorn på Canal Plus. As.com, Marca.com och Newsnow.co.uk är dom bästa sidorna enligt honom. Det här blev ju en riktigt bra dag för min del, synd bara på mitt missade friläge.

[ Lägg till kommentar ]   |  länka till  |   ( 3.2 / 17 )
DET BLIR REAL I MIN FÖRSTA MATCH ! 
Nu är det klart med min första match i La Liga. På lördag kl 21 smäller det. Real Madrid mot Athletic Bilbao blir matchen. Jag har sett Real vid många tillfällen den här säsongen så det bör inte ge mig så stora problem. Jag tänker lägga ner mest jobb på Athletic Bilbao istället. Hur som helst ska det bli kul att "reffa" en match med ett av dom spanska storlagen, Real Madrid. Matchen spelas på Bernabeu i Madrid, nästan samma smeknamn som Örebro SK:s arena kallas i folkmun, Behrn-a-beu (dvs Behrn Arena).

Blev idag uppringd av Emil Karlsson från Aftonbladet. Imorgon (torsdag) är det match för stockholmsjournalisterna mot den finska motsvarigheten i Stockholm. Min mailserver har emellertid legat nere sedan i onsdags (trav.cc) sedan nån "hacker" tagit sig in och rotat i servarna. Det har gjort att jag inte kunnat läsa några mail på nån vecka (vilket kan vara skönt, förvisso) och därför har jag inte sett utskicket om matchen. Emil själv hade blivit förkyld och ville att jag skulle ta hans plats i den årliga fotbollsmatchen. Självklart ställer man upp. I laget finns bl a Richard Henriksson, Robert Laul, Jesper Hussfeldt, David Fjäll och Patrick Ekwall. Matchrapport kommer imorgon eftermiddag.

Vilken match det blir ikväll i Manchester. City mot Spurs. Med en plats i nästa säsongs Champions League i potten. Om man klarar att kvala in i huvudturneringen så väntar minst 300 miljoner kronor för det lag som mäktar med detta. Fast presigen väger ändå tyngre i afton. Jag tror på en målrik match och tippar seger för Spurs med 3-2.

Jag missar större delen av matchen eftersom jag jobbar på Solvalla ikväll. Men jag lär bli uppdaterad via sms av mina polare. Tror förresten att jag har ett bra drag på "Valla" ikväll. Jag är helt inne på att Robert Bergh vinner med nr 3 Domino Sund i den sista V64-avdelningen. Hästen har sett bra ut i samtliga starter och kan mycket väl skrälla ikväll och är bara streckad på runt 10 %. Kom ihåg var ni läste det först...

[ Lägg till kommentar ]   |  länka till  |   ( 3.3 / 18 )

<<Första <Förgående | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | Nästa> Sista>>